W głowie mam mnóstwo pomysłów, tylko najgorzej chyba zrobić ten pierwszy krok, znaczy drugi, bo pierwszym powinno być przeczytanie tej właśnie książki.
Uff... To ja już to przynajmniej mam z głowy :P
Teraz tylko muszę znaleźć czas, włączyć wyobraźnię i pisać...
O czym jest książka?
"Innowacyjny na polskim gruncie poradnik dla wszystkich deptów sztuki pisania jest pracą zbiorową, w której specjaliści przedstawiają podstawy wiedzy niezbędnej przy tworzeniu tekstów prozatorskich. W książce mowa jest
o strukturze utworu literackiego (fabuła, czas, przestrzeń, techniki narracyjne, postaci, język, dialogi), gatunkach prozatorskich i literacko-publicystycznych oraz o specyfice tekstów reklamowych. Autorzy przedstawiają zagadnienia obecnego rynku wydawniczego i medialnego, pracy
z redaktorem, piszą o życiu literackim, a nawet prawie autorskim. Głos otrzymują tu także praktycy: cytowani są współcześni polscy pisarze, którzy opowiadają o swoich zawodowych doświadczeniach, o wzniosłej inspiracji
i codziennej pracy w warsztacie pisarskim.
Poradnik ten, napisany lekko, chwilami dowcipnie,
zarazem bogaty w wiedzę praktyczną, zachęcający
do samokształcenia, a zwłaszcza czytania, został pomyślany jako pierwszy polski podręcznik akademicki dla uczelni kształcących przyszłych ludzi pióra."
Dość dużo ostatnio takich poradników wychodzi na polskim rynku, czy ta książka okazała się skarbnicą wiedzy?
Książkę o podobnej tematyce czytałam pod koniec roku, dowiedziałam się wtedy paru przydatnych rzeczy i tyle. Natomiast ta książka może nazywać się podręcznikiem, zawiera mnóstwo wiedzy, teorii i ćwiczeń, które można wykorzystać w praktyce.
Każdy rozdział skupia się na innym zagadnieniu, m.in. opisuje co to jest czas, przestrzeń, technika narracyjna, styl, postać literacka.
Oprócz tego dowiadujemy się co się dzieje po napisaniu książki, bo jak się okazuje to dopiero początek, później zaczyna się szukanie wydawnictwa, praca z redaktorem.
Książka zawiera również wzmiankę o blogerach i myślę, że wiedza tam zawarta zostanie przeze mnie wykorzystana tu na blogu jak i na instagramie podczas pisania recenzji.
Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy!!!
A ćwiczenia, które się w książce znajdują wcale do łatwych nie należą. Nieźle musiałam się wysilić, żeby im podołać.
Macie tutaj przykładowe ćwiczenie:
"Wymyśl dowolną postać i przez tydzień prowadź jej dziennik, dopisując każdego dnia wydarzenia z jej życia, przemyślenia, wspomnienia, marzenia i plany. Dokonując kolejnych wpisów, spróbuj budować postać w ten sposób, by autor dziennika okazał się wielowymiarową postacią kryjącą w sobie jakąś tajemnicę lub jakieś sprzeczności. "
Moja ocena 10/10
Jest to moim zdaniem rewelacyjny poradnik dla przyszłych autorów, ale także blogerów i osób zajmujących się pisaniem. Książka usystematyzowała moją wiedzę i teraz pozostaje mi tylko zacząć pisać swoją własną wymarzoną powieść.
Tytuł: Jak zostać pisarzem
Autor: U. Glensk, M. Hamkało, K. Maliszewski, L. Pułka, P. Urbaniak, A. Zawada
Wydawca: Bukowy Las
Stron: 304
Ocena: 10/10
Dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las za egzemplarz!!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz