sobota, 5 stycznia 2019

3/2019 Opowiem Ci o zbrodni

Po książkę sięgnęłam, bo zaciekawił mnie tytuł. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że był to wyjątkowy projekt. W telewizji można już od października obejrzeć serial dokumentalny, w której występują autorzy tej niezwykłej antologii. Są to najlepsi polscy autorzy powieści kryminalnych, Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy oraz Katarzyna Puzyńska. Każdy autor po zapoznaniu się z aktami najgłośniejszych spraw w Polsce wybrał jedną, która go najbardziej poruszyła. W ten sposób powstało 6 opowiadań, każdy autor na swój sposób opowiada o zbrodni. Wszystkie opowiada są inne i nie chodzi tu tylko o sposób narracji. Do książki wprowadza nas Michał Fajbusiewicz, który swego czasu prowadził program "997", uwielbiałam ten program.

"Chciała go wtedy przytulić, ale nie zrobiła tego. Kiedy jednak mieli wieźć go do lasu, pieczołowicie obmyła mu twarz z krwi i ubrała w rzeczy swojego syna."

Katarzyna Bonda wybrała głośną sprawę maturzysty Tomka Jaworskiego. Niestety chłopak znalazł się w nieodpowiednim miejscu i o nieodpowiednim czasie, co skończyło się dla niego tragicznie. Autorka skupiła się na osobie kobiety- morderczyni, z którą przeprowadzała wcześniej rozmowy w więzieniu.

"Modliszka, która potem przez lata tworzy szczęśliwy związek, a jej partner twierdzi, że przeżył z nią najlepsze lata swojego życia. Jakby ta osoba miała dwie twarze. A może nawet więcej."

Wojciech Chmielarz wybrał sprawę kobiety, która najpierw zostawiła męża i córkę, uwiodła młodszego o połowę mężczyznę, a następnie namawia go do zamordowania nowego kochanka. Ciała mężczyzny nigdy nie znaleziono.

"Nikt nie wie jeszcze, że już za kilka godzin pojawi się tu karetka pogotowia, policyjne radiowozy i prokurator. Na razie nikt nie patrzy w górę na dziesiąte piętro. Choć potem wszyscy będą zadzierać głowy w daremnej próbie, żeby coś dojrzeć."

Katarzyna Puzyńska opisała historię młodej dziewczyny, która zginęła tylko dlatego, że miała wyjść za mąż, a sprawa 20 lat musiała czekać na rozwiązanie, chociaż sprawca był tak blisko.

"Te dwa kasztany... Po identyfikacji rzeczy jej brat Adam mówi, że jego siostra zawsze nosiła je w kieszeni. Na szczęście."

Marta Guzowska opisuje historię trochę inaczej bardziej od strony archeologicznej, ze względu również na swoje wykształcenie, jest to zbrodnia dokonana na mężczyźnie i kobiecie, którzy zginęli z rąk partaczy wynajętych przez śląskich biznesmenów, bo mężczyzna zaczął przeszkadzać w interesach. Dziewczyny miało tam nie być. Finał opowiadania jest naprawdę mocny i zostaje w pamięci.

"W realu nie żył już właściwie od lat. Chodził wprawdzie do pracy, spotykał ludzi, wymieniał zdawkowe opinie, w domu nawet czasami pozorował zainteresowanie sprawami rodziny, pomagał ojcu, którego się bał, ale tak naprawdę całe jego emocjonalne bytowanie mieszkało w sieci."

Igor Brejdygant wybrał sprawę młodego chłopaka, który w Tedzie Bundym- seryjnym mordercy widział idola. W jego głowie pojawiło się pytanie "Jak to jest kogoś zabić". Niestety przez to nastolatek stracił życie, bo akurat pojawił się na drodze młodego mordercy.

"Czas nie leczy ran. Ci, których stracono, wracają do wioski i żyją tuż obok rodzin swoich ofiar. Dobrze im się powodzi. Krzaki na zakręci przed wsią odrosły. Ludzie na pasterce dalej śpiewają kolędy."

Małżeństwo Małgorzata i Michał Kuźmińscy opisują zbrodnie sprzed ponad czterdziestu lat. Na oczach ludzi z prawej całej wsi, w czasie pasterki giną dziewczyna w ciąży, jej mąż oraz młodszy brat. Na wsi trwa zmowa milczenia, ślady zostają zatarte. Dopiero młody chłopak zaczyna mówić i przerywa zmowę milczenia, a oprawcy zostają ukarani. Przerażające w tej historii jest wszystko od początku do końca, zaczynając od początku to powód zbrodni był tak błahy w stosunku do dokonanego morderstwa, że jest to aż nieprawdopodobne, że wydarzyło się naprawdę.

Książkę czyta się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Aż ciary przechodzą, że człowiek jest zdolny do takiego okrucieństwa. O zbrodniach tych dowiedziałam się dopiero z książki. W ostatnim czasie również obejrzałam program. Wszystkim polecam taką właśnie kolejność, bo program był doskonałym dopełnieniem książki.

Moja ocena to 10/10. Historie oparte są na faktach, a autorzy próbują ukazać okoliczności dokonania zbrodni oraz jej motywy. Jest to próba zrozumienia zbrodni, która może czaić się gdzieś obok. Po tej książce chcę więcej takich zbiorów opowiadań, który pozostawiają lekki niedosyt, po którym z chęcią wzięłam się za książki tych właśnie autorów.
Polecam gorąco każdemu kto lubi czytać kryminały, a także literaturę faktu.

Tytuł: Opowiem Ci o zbrodni
Autor: K. Bonda, I. Brejdygant, W. Chmielarz, M. Guzowska, M. i W. Kuźmińscy, K. Puzyńska
Wydawnictwo: Kompania Mediowa
Stron: 275
Ocena: 10/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz